یکشنبه , اکتبر 20 2019
آخرین خبرها
خانه / کشاورزی و زراعت / دانلود تحقیق آبیاری در زراعت سیب زمینی

دانلود تحقیق آبیاری در زراعت سیب زمینی

دانلود تحقیق آبیاری در زراعت سیب زمینی

دسته بندیکشاورزی و زراعت
فرمت فایلdoc
حجم فایل37 کیلو بایت
تعداد صفحات45
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

سیب زمینی از گیاهان حساس به خشکی به شمار می رود، کمبود رطوبت خاک سبب کاهش زیادی در عملکرد محصول می شود، بنابراین از مهم ترین عوامل محدود کننده عمکلرد، آب آست. تغییرات شدید رطوبت خاک می تواند موجب بد شکل شدن و غیر یکنواختی رشد غده ها گردد.

زیادی رطوبت خاک موجب شسته شدن عناصر غذایی و سموم شیمیایی به اعماق خاک می شود، به علاوه رطوبت بیش از حد خاک، سبب توسعه بیماری ها و کاهش درصد ماده خشک در غده ها می شود.

میزان حساسیت مراحل مختلف نمو به تنش رطوبت متفاوت است ، گیاه در مرحله جوانه زنی و سبز شدن حساسیت زیادی به کمبود رطوبت خاک ندارد، اما خشکی می تواند سرعت سبز شدن محصول را به اندازه قابل توجهی کاهش دهد. در طرف مقابل زیاد بودن رطوبت خاک در مرحله سبز شدن تا شروع غده دهی ، باعث می شود گیاه تولید یک سیستم ریشه ای سطحی بکند که باعث می شود در مراحل بحرانی نمو به علت عدم توسعه و تعمیق کافی ریشه، گیاه به تنش ها رطوبتی واکنش شدید نشان دهد.

دوره بحرانی :

دوره کوتاهی بلافاصله قبل و در طول دوره تشکیل آغازیهای غده نیازمند توجه خاصی را می طلبد ، زیرا گیاه در این مرحله از رشد خود به عوامل مختلفی نظیر : دما، طول روز، مقدار نیتروژن خاک و نیز رطوبت خاک بسیار حساس است.

خاک باید در زمان کاشت مطلوب باشد تا تماس خوبی بین غده بذری و خاک برقرار شود، اگر خاک رطوبت کافی ندارد، باید قبل از کاشت آبیاری انجام شود و انجام این عمل یعنی آبیاری قبل از کاشت دارای فوایدی می باشد :

  1. خاک تا زمان کاشت مقداری از رطوبت خود را از دست می دهد و در نتیجه سریعتر گرم می شود که باعث تسریع جوانه زنی می گردد.
  2. آبیاری قبل از کاشت سبب ایجاد تماس خوب بین غده و ریشه ها می شود .
  3. آبیاری قبل از کاشت سبب تحریک و رشد بذور علفهای هرز می شود که می توان آنها را طی عملیات تکمیلی تهیه بستر نابود کرد.

به طور کلی تصمیم گیری دربارۀ آبیاری مزرعه قبل از کاشت بستگی به این دارد که این عمل سبب به تاخیر افتادن کاشت محصول نگردد و زمان زیادی برای رسیدن خاک به مرحله گاورو شدن، تلف نگردد.

همراه با گذشت زمان و افزایش رشد رویش گیاه ، به تدریج بر نیاز آبی آن افزوده می شود، اما حساسیت گیاه به کمبود رطوبت خاک تا رسیدن به مرحله شروع غده بندی یعنی حدود 4-3 هفته پس از سبز شدن زیاد نیست، در این مرحله آبیاری را بر اساس تخلیه 50 تا 55 درصد رطوبت قابل استفاده از خاک انجام می دهند.

از زمان شروع غده بندی تا مدت کوتاهی قبل از قطع اندامهای هوایی گیاه که به منظور آماده سازی محصول جهت برداشت انجام می شود، باید توجه زیادی به آبیاری مزرعه شود. هر گونه تغییر در رطوبت خاک در این دوران باعث توقف و سپس رشد مجدد غده ها شده که نتیجه آن کلمه ای شدن، غیر یکنواختی رشد و بد شکلی غده ها می شود ، این عارضه خصوصاً در ارقام یا غده های بیضی بسیار مشهودتر است.

فایل ورد 45 ص

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

درباره‌ی بیت فایل

همچنین ببینید

پاورپوینت خصوصيات گياهشناسي پنبه

پاورپوینت خصوصيات گياهشناسي پنبه توضیحات:دانلود پاورپوینت با موضوع خصوصيات گياهشناسي پنبه،در قالب ppt و در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *